سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

روش هاي سياسي حل و فصل اختلافات بين المللي

روش هاي سياسي حل و فصل اختلافات بين المللي

منشور ملل متحد يكي ديگر از اسنادي است كه مورد توجه اكثريت كشورها قرار گرفت و مهمترين اهداف آن حفظ صلح و امنيت بين المللي و همكاريهاي بين المللي است و در مواد 1 و 2 و33 منشور به حل و فصل مسالمت آميز اختلافات بين المللي اشاره داشته است كه در ذيل روش هاي حل و فصل اختلافات به صورت مسالمت آميز به اختصار توضيح داده مي شود.

در زمانهاي گذشته دولتها براي حل اختلافاتشان به جنگ متوسل مي شدند. خسارت هاي ناشي از جنگ و توسل به زور دولتها را بر آن داشت كه براي حل و فصل اختلافات بين المللي به شيوه هاي مسالمت آميز متوسل شوند.

ابتدا تلاش جدي و فراگير در سطح جهاني در كنفرانسهاي 1899و1907 صلح لاهه انجام شد و بعد از آن بر اساس مواد 12 تا15 ميثاق جامعه بين الملل حفظ صلح و امنيت بين المللي و جلوگيري از تجاوز و شيوه هاي مسالمت آميز حل اختلافات بين المللي مورد توجه قرار گرفت.

منشور ملل متحد يكي ديگر از اسنادي است كه مورد توجه اكثريت كشورها قرار گرفت و مهمترين اهداف آن حفظ صلح و امنيت بين المللي و همكاريهاي بين المللي است و در مواد 1 و 2 و33 منشور به حل و  فصل مسالمت آميز اختلافات بين المللي اشاره داشته است كه در ذيل روش هاي حل و فصل اختلافات به صورت مسالمت آميز به اختصار توضيح داده مي شود.

الف ) روش هاي غير حقوقي

1)         مذاكره

2)         مساعي جميله

3)         ميانجي گري

4)         كميسيون تحقيق

5)         كميسيون سازش (آشتي)

ب ) روش هاي حقوقي

1)         داوري بين المللي

2)         دادرسي يا فرآيند قضايي

 

روش هاي غير حقوقي حل و فصل اختلافات بين المللي

 

1)         مذاكره :

رايج ترين شيوه سياسي حل مسالمت آميز اختلافات بين المللي مذاكره است و در ماده 33 منشور ملل متحد ، مذاكره به عنوان اولين راه حل و فصل مسالمت آميز اختلافات بين المللي ذكر شده است .

در مذاكره طرفين بصورت مستقيم با يكديگر ارتباط برقرار مي كنند تا جهت حل و فصل مسئله تلاش نمايند.  تاثير مذاكره زماني است كه طرفين مايل به رفع اختلاف باشند و نيروهاي سياسي آن ها تا حدي برابر باشد .

2)         مساعي جميله :

هر گاه دو دولت نخواهند از طريق مذاكرات سياسي اختلاف خود را حل و فصل نمايند و يا مذاكرات به نتيجه مطلوب نرسد، دولت ثالث و يا يك سازمان بين المللي و يا ساير مقامات صلاحيت دار بين المللي كه در اختلاف مستقيما ذي نفع نيستند، مي توانند تلاش ها و اقدامات لازم را براي حل و فصل اختلافات به عمل آورند.

در اين روش طرف ثالث بطور جداگانه با هر يك از طرفين ملاقات نموده و راه هايي را براي كشاندن به پاي ميز مذاكره پيشنهاد مي نمايد.

در اين روش طرف ثالث مي تواند ميان طرفين مناقشه و به منظور بهبود شرايط سياسي نقش پيغام رسان را ايفا نمايد. اين شيوه تنها با توافق هر دو طرف مناقشه بكار گرفته مي شود.

مساعي جميله داراي چند مشخصه است:

1)         توسط دولت ثالث صورت مي گيرد.

2)         با رضايت طرفين اختلاف است.

3)         طرف ثالث دخالتي در ماهيت اختلاف ندارد.

4)         كشور ثالث درباره نحوه حل و فصل اختلاف پيشنهادي ارائه نمي دهد، بلكه زمينه را آماده مي كند.

 

3)         ميانجيگري:

در اين روش  طرف ثالث به نام ميانجي به طرفين اختلاف در رسيدن به توافق كمك مي‌كند. ميانجي‌گري ممكن است توسط يك فرد، يك دولت ، گروهي از كشورها يا سازمان بين المللي انجام شود.  طرف ثالث يا بي طرف (ميانجي) با توافق كشورهاي طرف اختلاف بصورت فعالانه در جريان مذاكرات شركت مي كند و  پيشنهادات رسمي و غير الزام آور اما عيني و ملموس را به منظور حل و فصل مسائل اساسي مناقشه ارائه مي نمايد.

ميانجي بطور مستقيم يا مشترك و يا بطور جداگانه به كشورها كمك مي كند.

 

تفاوت ميانجيگري با مساعي جميله:

1)         در ميانجيگري رضايت طرفين اختلاف لازم است، ولي در مساعي جميله جلب رضايت طرفين اختلاف براي اقدام طرف ثالث لازم نيست.

2)         در ميانجيگري، ميانجي نقش فعال و دخالت وسيعي در موضوع اختلاف دارد، اما در مساعي جميله طرف ثالث نقشي جز ايجاد زمينه و ارتباط بين طرفين اختلاف ، ندارد.

3)         در ميانجيگري ، ميانجي با دادن پيشنهادات لازم در ماهيت دعوا وارد مي شود، ولي در مساعي جميله شخص ثالث در ماهيت دعوا دخالتي ندارد.

 

نهادهاي حل و فصل اختلافات

 

4)         كميسيون هاي تحقيق :

 اين روش به منظور يافتن اطلاعاتي در خصوص مبناي اختلاف است كه ريشه يابي اختلاف نياز به بررسي كيفيت و چگونگي وقايع پيشين داشته باشد. و در صورت توافق طرفين شرايطي جهت حل و فصل كه براي طرفين قابل قبول باشد ، پيشنهاد مي گردد.

تحقيق يك روش مسالمت آميز است كه هم به عنوان تنها روش حل مسالمت آميز اختلاف به كار مي رود و هم به طور هم زمان با ساير روش هاي حل اختلاف به كار گرفته مي شود.

تحقيق مي تواند براساس يك موافقتنامه دو جانبه براي حل اختلاف دو كشور توصيه شود و يا در معاهدات چند جانبه و همه جانبه پيش بيني شود.

نحوه تشكيل كميسيون تحقيق در برخي معاهدات توسط كشورهاي عضو مشخص مي شود و در مواردي نيز طبق مقررات يك معاهده، رجوع يك جانبه يكي از اصحاب دعوا به كميسيون تحقيق پيش بيني شده است.

توسل به اين شيوه اختياري است و كميسيون هاي تحقيق بين المللي با موافقت طرفين اختلاف، به موجب قراردادهاي خاصي تشكيل مي شوند و گزارشي كه كميسيون تحقيق ارائه مي دهد ، الزام آور نيست. و اصحاب دعوا مختارند كه از آن استفاده كنند و يا اصلا توجهي به آن نكنند.

 

5)         كميسيون سازش (آشتي):

سازش يكي از روش هاي جديد در زمينه حل و فصل سياسي اختلافات بين المللي مي باشد .

سازش از طريق كميسيون هايي انجام مي گيرد كه از سه يا پنج شخص مورد اعتماد طرفين تشكيل مي شود و تعيين شخص ثالث در اين گونه كميسيون ها با توافق طرفين اختلاف و يا اشخاص مورد اعتماد طرفين است.

توسط طرف ثالث و با توافق طرفين موضوع مناقشه به يك كميسيون دائمي يا كميسيون ويژه سازش جهت بررسي جنبه هاي مناقشه و پيدا كردن راه حل هايي جهت حل و فصل اختلاف ارجاع مي شود .

آشتي دهندگان به طور جداگانه يا توأمان با طرفين مناقشه ملاقات نموده و وظيفه آنان روشن ساختن واقعيات به طور عيني و بي طرف و صدور گزارش به همراه پيشنهاد براي حل و فصل اختلاف مي باشد،  طرفين در خصوص پذيرش يا رد پيشنهادات مختار هستند و قبول تصميمات كميسيون آشتي جنبه الزامي ندارد.

 

روش هاي حقوقي حل و فصل اختلافات بين المللي

 

1)         داوري بين المللي

اين روش با رضايت طرفين و با مراجعه به يك هيئت ويژه جهت اتخاذ يك تصميم الزام آور انجام مي گيرد.  معمولا براساس مقررات حقوقي بين المللي صورت مي پذيرد.

روش كار و رويه هيئت مذكور شامل روش انتخاب داور يا داوران، قواعد و اصول حاكم بر تصميم گيري مي باشد.  هيچگونه تعهد حقوقي كلي بر عهده كشورها نيست كه جهت حل اختلافات به حكميت مراجعه نمايند.

براساس ماده 37 قرارداد اول 1907 لاهه در خصوص حل و فصل مسالمت آميز اختلافات بين المللي ، داوري بين المللي را چنين تعريف مي نمايد: " موضوع و هدف داوري بين المللي ، فيصله دعاوي كشورهاست بر مبناي احترام به حق و توسط داوراني كه خود انتخاب مي نمايند".

استفاده از روش داوري بين المللي اولا" : تابع اختيار  و اراده طرفين بوده  و ثانيا": داور يا داوران توسط طرفين انتخاب مي شوند.

 

2)         دادرسي يا حل و فصل از طريق فرآيند قضايي (دادگستري بين المللي )

دادرسي يا حل و فصل قضايي يكي از روش هاي حقوقي رسيدگي به اختلافات بين المللي است. اين روند در ماده 33 منشور سازمان ملل ذكر شده است . اين روش موضوع مناقشه را با توافق يا رضايت طرفين ، جهت صدور رأي الزام آور ، در اختيار ديوان بين المللي دادگستري يا ركن قضايي دائم سازمان ملل قرار مي دهد. اين ركن، مشخص مي كند چه اصولي بايد در حل و فصل مناقشه طرفين بكار گرفته شود.

ديوان دادگستري كه مشهور به دادگاه جهاني مي باشد بر مبناي فصل چهاردهم منشور و اساسنامه دادگاه كه جزء لاينفك منشور را تشكيل مي دهد، عمل مي كند. كليه اعضاء سازمان ملل به خودي خود ، عضو اساسنامه  ديوان مي باشند.

 

تفاوت دادرسي قضايي بين المللي با داوري بين المللي :

الف ) داوري بين المللي فاقد تشكيلات و ساختار دائم و منظم است ولي دادگستري بين المللي داراي سازمان و تشكيلات منسجم و دائمي است .

ب) اراده دولتها و سازمان هاي بين المللي در رسيدگي قضايي كم رنگ تر از داوري بين المللي است . در رسيدگي قضايي دادرسان، آيين رسيدگي و حقوق حاكم بر موضوع اختلاف ، از پيش مشخص شده است.
 
فريبا سادات خاتمي
به نقل از:http://www.justice.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=Paper&CategoryID=c9015c62-c662-419c-b4e5-59805bd0e98c&WebPartID=90677bb1-5cbf-4aba-b20b-a7290818698b&ID=deffadf9-6b3f-4fe5-84b1-7ff0b6c12681