سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

«خلیج فارس» در تمامی اسناد بین المللی ثبت شده است

یک کارشناس حقوق بین الملل در گفت و گو  با «حمایت»: 
 «خلیج فارس» در تمامی اسناد بین المللی ثبت شده است
 
 
در سال‌های اخیر بارها نام خلیج فارس از سوی کشورهای مختلف و حتی بازیگران غیردولتی در عرصه بین‌المللی مانند موتورهای جستجوگر و موسسه‌های جغرافیایی مورد تحریف و جعل قرار گرفته است.  این در حالی است که گذشته از تاریخ که سند شش دانگ این خلیج را به نام ایرانی‌ها می‌زند، حقوق بین‌الملل نیز این آب را متعلق به ایرانی‌ها می‌داند. صرف نظر از اینکه چنین اقدامی بیانگر ناتوانی و عجز سیاسی کشورهای حاشیه این خلیج است، بلکه با وجدان و اخلاق هم مغایرت دارد. در گفت‌وگو با دکتر «محمدرضا ویژه» حقوقدان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه به تحلیل جعل نام خلیج فارس از منظر حقوق بین‌الملل می‌پردازیم.
دکترویژه در این‌باره به «حمایت» چنین گفت:   نام این خلیج، در زبان‌های گوناگون، ترجمه عبارت «خلیج فارس» یا «دریای پارس» بوده‌است .
به گفته وی خلیج فارس و مترادف‌های آن در سایر زبان‌ها، اصیل‌ترین نام جغرافیایی است. نامی که از کهن‌ترین منابع تاریخی بر جای مانده و از سده‌های پیش از میلاد به طور مستمر در همه زبان‌ها و ادبیات جهانی استفاده شده ‌است. نتیجه اینکه نام این خلیج با پارس، فارس، ایران و معادل‌های آن در سایر زبان‌ها گره خورده‌است.
این مدرس دانشگاه چنین اظهار کرد: «در اسناد به‌جا مانده از بسیاری تمدن‌های گذشته سرزمین‌های جنوب خلیج فارس که شامل قطر، عمان، امارات متحده عربی، عربستان و کویت می‌شد، به ایران تعلق داشته‌اند. بنابراین خلیج فارس از آب‌های داخلی ایران به حساب می‌آمد و به همین علت یونانیان به آن سینوس پریسیکوس گفته‌اند. ریچارد دالتون، سفیر سابق انگلیس در تهران در این زمینه گفته است: «بدون هیچ تردیدی نام درست جغرافیایی آن در طول تاریخ خلیج فارس است.»
 
  سازمان‌های بین‌المللی و نام خلیج فارس
در تمام سازمان‌های بین‌المللی از سازمان ملل متحد نام رسمی این خلیج، «خلیج فارس» است. ویژه با بیان این مطلب ادامه می‌دهد: به عنوان نمونه سازمان آب‌نگاری بین‌المللی از نام خلیج ایران یا خلیج فارس استفاده می‌کند. اما برخی از کشورهای عربی در دهه‌های اخیر آن را با انگیزه‌های مختلف خلیج عربی یا به‌طور خلاصه، خلیج می‌نامند.
وی افزود: علاوه بر ذكر نام خليج فارس در سايت رسمي سازمان ملل متحد، ديوان بين‌المللي دادگستري نيز در قضيه سكوهاي نفتي مانند لوايح جمهوري اسلامي ايران و ايالات متحد امريكا از نام «خليج فارس» استفاده کرده و شوراي امنيت نيز در برخي قطعنامه‌هاي خود در خصوص جنگ عراق عليه كويت مانند قطعنامه 687 نام خليج فارس را به کار برده است. این در حالی است که در مقابل سازمان‌های بين‌المللي، شوراي همكاري خليج همچنان از ذكر نام خليج فارس پرهيز مي‌كند.
 
  چرا خلیج ع رب ی؟ 
ویژه، هدف كشورهاي عربي را از خواندن خليج فارس به نام اعراب متعلق به چند طیف خاص دانست و افزود: برخی محافل متعصب عرب، بعضی بازیگران سیاسی و دولت‌های فرا‌منطقه‌ای با استراتژی تفرقه‌اندازی، گروه‌های سودجو و منفعت‌طلب که دنبال مقابله با امواج انقلاب اسلامی، کسانی هستند که اصرار دارند این خلیج را عربی بنامند.
 این مدرس دانشگاه تصریح کرد: یکی از راهکارهای مقابله با این موضوع، گسترش آگاهی و بصیرت در بین آحاد ملل منطقه است. که این وظیفه به عهده علما، دانشمندان، نخبگان، اشخاص تاثیرگذار و روشنفکران اصیلی است که وابستگی خاصی به قدرت‌ها ندارند.
 
  حق دریافت اطلاعات صحیح
وی در ادامه از حقی به نام حق آزادي اطلاعات در حقوق بين‌الملل  نام ‌برد که در ماده 19 ميثاق مدني و سياسي به آن اشاره شده است و گفت: این حق شامل آزادي ارسال و آزادي دريافت اطلاعات مي‌شود.
 ویژه ادامه داد: آزادي ارسال اطلاعات به طور منطقي مشروط به صحيح بودن اطلاعات است. كنوانسيون حق تصحيح در 1962 نيز بر ارسال اطلاعات صحيح از طريق وسايل ارتباط جمعي تاكيد كرده است. مي‌توان استدلال کرد كه كشورهاي عربي در انتشار نام مجعول از خليج فارس در رسانه‌هاي ملي و بين‌المللي تعهدات خود مبني بر ارسال اطلاعات صحيح را نقض كرده‌اند. طبق اين كنوانسیون كشور را که  اطلاعات كذبي  عليه كشوري ديگر منتشر كند  موظف به تصحيح آن از طريق همان رسانه مي‌كند. اما بايد توجه داشت ايران و بسياري از كشورهاي عربي عضو اين كنوانسيون نيستند و به طور حتم با عضویت در این کنوانسیون می‌توان بخشی از مشکلاتی که اعراب در این حوزه برای ما ایجاد می‌کنند را برطرف کرد.
 
  خلیج فارس به نام ایران است
این مدرس دانشگاه در ادامه از گروه «متخصصين سازمان ملل براي اسامي جغرافيايي» نام می‌برد که از سوي دبيركل سازمان ملل به دنبال قطعنامه‌اي از شوراي اقتصادي اجتماعي ايجاد شده است.
 وی دراین‌باره گفت: طبق قطعنامه، اين نهاد سه موضوع را دنبال می‌کند؛ الف) بررسي مسایل فني استانداردسازي داخلي اسامي جغرافيايي كه شامل ارزيابي مشكلات منطقه‌اي و عمومي و تهيه پيش‌نويس توصيه‌هايي براي رفع آن مي‌شود مانند توصيه‌هاي زباني در تلفظ صحيح نام جغرافيايي از سوي خود كشورها در خصوص مناطق همان كشور، ب) ارایه گزارش به شورا تا در شرايط مناسب كنفرانسي را در خصوص موضوع تشكيل دهند و حمايت از كارگروه زباني، ج) بنا به درخواست دبيركل، دعوت از كشورهاي ذ‌‌ي‌نفع و علاقه‌مند در موضوع براي ارایه مشورت به كارگروه قبلي. 
وی با بیان اینکه اين كارگروه در طول هر پنج سال سه اجلاس خواهد داشت، افزود: در قواعد شكلي اين كارگروه مي‌خوانيم كه تصميم‌های آن لازم است به كنفرانس ملل متحد در خصوص استانداردسازي اسامي جغرافيايي ارایه شود و در صورت تصويب كنفرانس براي تاييد نهايي به شوراي اقتصادي اجتماعي ملل متحد ارسال شود. به این ترتیب تصميمات كارگروه جنبه توصيه‌اي دارد و تحقيقات آن بايد بر اساس دستاوردهاي علمي و توليد داده‌هاي اسم‌شناسي مكان‌ها باشد، ضمن آنکه لازم است از طريق استانداردسازي ملي، اسامي بين‌المللي نیز استانداردسازی شوند. 
این مدرس دانشگاه تاکید کرد: این کارگروه موضوع بيست و سومين جلسه اسامي جغرافيايي را به نام خليج فارس اختصاص داد. این جلسه در 4 آوريل 2006 به اعتبار تاريخي، جغرافيايي و حقوقي نامی جز فارس برای آن برنگزیدند. این نهاد در بخشي از گزارش خود بيان کرد كه حتي اگر جغرافي‌دانان گذشته نام خليج فارس را براي اين خليج انتخاب نكرده بودند، بهترين نام براي آن  نام ايران یعنی پرشيا است. زیرا ايران بيشترين مرز را با اين خليج دارد و با جمعيتي حدود 70 ميليون، كشوري است كه در ميان كشورهاي ساحلي خليج بيشترين جمعيت را داراست. اين گزارش اعلام مي دارد «در طول قرون، حداقل 2500 سال كه بخش عمده‌اي از آن در زمان امپراطوري فارس بوده است، هيچ‌گاه ميان تاريخ‌دانان و نويسندگان در خصوص يك نام در خاورميانه چنين اتفاق نظري وجود نداشته است». اين گروه با اشاره به تاريخ‌نگاران و نقشه‌هايي از گذشته به ذكر نام خليج فارس در اسناد معتبر اقرار مي‌كند.
 
  دفاع قانونی از نام خلیج فارس
وي با بيان اينكه اگر اين روند ادامه پيدا كند راهكارهايي از نظر قانوني و حقوقي براي ایران وجود دارد که بتواند از نام خلیج فارس در برابر این تهاجم‌ها دفاع کند، افزود: البته این موضوع از جمله مباحث حاکمیتی و در شرح وظایف دستگاه‌های حکومتی نظیر وزارت امور خارجه، قرار دارد و طبق اطلاعات این دستگاه‌ها در مجامع بین‌المللی به وظیفه خود و حمایت از موضع رسمی دولت ایران از جمله اعتراض به موقع و ارایه اسناد معتبر بین‌المللی و پاسخ به شبهات مطروحه اقدام کرده‌اند. حال ممکن است تردید در میزان تسلط و کارآمدی سازمان‌های بین‌المللی مسئول در این عرصه باشد که مبحثی جداگانه است.
این مدرس دانشگاه درباره برخورد قانونی با کشورهای مدعی حاکمیت بر خلیج فارس اظهار کرد: اولا تمامی کشورهای عربی در منطقه خلیج فارس قرار ندارند و هیچ‌گاه تعداد معدودی از دولت‌های حاشیه خلیج فارس نمی‌توانند داعیه‌دار تمامی اعراب باشند. ثانیا این موضوع مورد ادعای برخی دولت‌های با تاریخ نه‌چندان موجه در سابقه استقلال‌شان و نحوه جداشدن از دول بزرگ دیگر در منطقه است.
وی ادامه داد: اگر بحث بررسی همه جانبه مطرح شود خود آن‌ها بیش از دیگران ضرر خواهند کرد. سابقه و عاقبت صدام که زمانی مدعی رهبری اعراب بود در پیش روی همگان است. 
 
  تذکر به امارات ایرلاین
عضو هيات علمي دانشگاه در ادامه از راهكارهايي درخصوص خط هوايي امارات در ايران نیز گفت: مدت زیادی است که این خط هوایی هنگام ورود به امارات از واژه «خليج عرب» استفاده مي‌كنند؛ طبعا دستگاه‌های مسئول دولتی و آن‌هایی که به این بحث مربوط می‌شوند مانند وزارت راه از طرق دیپلماتیک و با روش‌های مناسب و غیر تحریک‌کننده و با رعایت اصول و راهبردها و سیاست‌های کلان نظام نظیر عزت، حکمت و مصلحت باید اقدامی کنند و تذکر به این خط هوایی از آن‌ها بخواهند این موضوع را اصلاح کنند. 
http://www.hemayat.net/detail/News/3132