سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

از کنوانسیون برن تا مراکز نظارت بر آثار فرهنگی: فضای فرهنگی کشور آماده نیست

 

از کنوانسیون برن تا مراکز نظارت بر آثار فرهنگی: فضای فرهنگی کشور آماده نیست 

مریم تقی خانی   

جنگ نرم با دایره وسیعی از امکانات و سلاح، عزم جزمی برای تغییر الگوی نسل جوان دارد. در سال های اخیر نهادها و سازمان های مختلفی در میدان جنگ نرم، برنامه ریزی کردند تا بازنده این رویارویی نباشند. ستاد حمایت و صیانت از محصولات فرهنگی کشور نیز یکی از حاضران در میدان است که عمری کمتر از یک سال دارد. این ستاد که قصد دارد جبهه جدیدی برای مقابله با تهاجم فرهنگی باشد، با همکاری نمايندگاني از قوه قضائيه، سازمان صدا و سيما و سازمان تبليغات اسلامي، نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران و چند دستگاه دولتي ديگر برای کنترل کمي و کيفي آثار و محصولات فرهنگي و هنري داخل کشور راهاندازي شده است. 

سعید جابرانصاری، رئیس این ستاد معتقد است هرجا قانوني صادر ميشود،ارگاني هم بايد براي نظارت بر اجراي آن قانون باشد. لذا وجود چنين ستادي نه تنها حکم سانسور را ندارد، بلکه به عنوان حامي فرهنگيان بعد از ارائه اثر فرهنگيشان است. ستاد، بازار محصولات فرهنگي را کنترل کرده و از ورود محصولات غيرمجاز هم جلوگيري می کند و به این ترتیب، امنيت سرمايهگذاري در حوزه فرهنگي تا حدودی تأمين ميشود. 

این ستاد مسیر دریافت گزارش های مردمی را نیز هموار نموده است تا با کمک مردم بتواند فضای فرهنگی کشور را جامع تر و دقیق تر رصد کند.

اين ستاد که ماهيت تعزيري ندارد، در همين زمان کمتر از يکسال در برخورد با متخلفان عرصه کپي غيرمجاز آثار فرهنگي و هنري، بيش از ۵۳ ميليون لوح فشرده غيرمجاز کشف و ضبط کرده است. 

 

قانون برن؛ پیش رو

بايد به کنوانسیون «برن» (کپيرايت يا حق تکثير) بپيونديم که لايحه پيوستن به آن در حال حاضر توسط وزير ارشاد تنظيم و به هيئت دولت تسليم شده است. این ادعای جابرانصاری است. پیش از این مدیرکل حقوقی وزارت ارشاد نیز تضمین داده بود که این لایحه از یک سو مطابق با استانداردهای بینالملل در زمینه کپیرایت و از سوی دیگر منطبق با منافع ملی کشور است.

اما آیا صاحبان آثار هنری می توانند از این پس، چشم انداز امیدوارکننده ای را برای حمایت از حقوق معنوی خود نظاره کنند.

«دایره ثبت آثار هنری» که به تازگی در وزارت ارشاد تشکیل شده است، قصد دارد از حقوق این آثار دفاع کند، اما آیا به ابزار و استانداردهای لازم برای این فرایند مجهز است؟ تا زمان پیوستن به کنوانسیون برن، حق آثار هنرمندان ایرانی چگونه از گزند تاخت و تازدر امان بماند؟ 

کنوانسیون «برن» یک موافقتنامه بینالمللی در خصوص حق تکثیر و حق مؤلف است که اولین بار در شهر برن در سوئیس در سپتامبر سال ۱۸۸۶ (شهریور ۱۲۶۵ شمسی) تصویب شد.

کشورهای امضاکننده این معاهده ملزم هستند آثار پدیدآورندگان سایر کشورهای امضاکننده را همچون آثار پدیدآورندگان تبعه خود مورد حمایت کپیرایت قرار دهند؛ کسی که دارای تابعیت یکی از کشورهای عضو باشد و اگر دارای چنین تابعیتی نیست، اثر خود را برای نخستین بار در یکی از کشورهای عضو اتحادیه منتشر میکند و یا اقامتگاه وی در یکی از کشورهای عضو اتحادیه است.

مطابق با معاهده «برن»، حمایت کپیرایت خود بهخود باید فراهم آید و کشورهای امضاکننده از اینکه ثبت رسمی کپیرایت را برای به وجود آمدن این حمایت مقرر دارند، منع شدهاند.

بر اساس این معاهده تمام آثار به غیر از آثار عکاسی و کارهای سینمایی از مدت حمایت حداقل ۵۰ سال بعد از مرگ پدیدآورنده برخوردار هستند؛ البته کشورهای امضاکننده امکان این را دارند که مدتهای حمایت طولانیتری را به موجب قوانین ملّی خود مقرر دارند.

جابر انصاری، طراحی بازی های رایانه ای مطابق با فرهنگ اسلامی و بومی را نیز برای مقابله با جنگ نرم موثر و ضروری قلمداد می کند و با تعيين ردههاي سني براي بازيهاي رايانهاي سعی در طبقه بندی آن و آگاه کردن خانواده ها داشته است. به اعتقاد او آثار فرهنگي هنري که در قالب محصولات فرهنگي خود را نمايان ميکند ميتواند در تغيير سبک زندگي کودکان و نوجوانان تاثیر زیادی داشته باشد.

 

اتحادیه عرضه محصولات فرهنگی چاره کار است؟ 

عرضه محصولات فرهنگی در کشور، در حد مطلوب نيست و بعضاً تداخلهاي صنفي ديده ميشود که نميتوان آن را قانونمند کنترل کرد. اين مورد به خصوص در حوزه لوح های فشرده صدق ميکند. ولی آیا گره کار فقط تشکیل یک ساختار واحد است؟ به نظر می رسد وزارت ارشاد نیزباید اقدامات جدی تری را برای استانداردسازي عرضه محصولات فرهنگي هنري دنبال کند.

همچنین یکی دیگر از مشکلات موجود در وزارت ارشاد، پراکندگی واحدهای تصمیم ساز و مصوبات متنوع با متولیان متعدد است. هر چند رئیس ستاد حمایت و صیانت از محصولات فرهنگی کشور اعلام کرده است که در حوزه نظارت بر پوشاک و اسباب بازی هم ورود می کند اما این دو موضوع از طریق مصوبات دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری می شود و دبیرخانه و شوراهایی نیز برای آن در نظرگرفته شده است.شورای نظارت بر تهیه و توزیع اسباب بازی و نیز شورای نظارت بر علائم، نشانه، البسه و لوازم التحریر از جمله این تشکیلات هستند. به این ترتیب این حوزه ها در معرض موازی کاری و تداخل بوده واین عدم تمرکز بر کیفیت نظارت تاثیر می گذارد.  

 منبع:

http://www.maavanews.ir/tabid/57/ctl/Edit/mid/404/Code/10635/Default.aspx