سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

ماهيت حقوقي و فقهي قرارداد ليزينگ

ماهيت حقوقي و فقهي قرارداد ليزينگ

قيمت اجناس که بالا مي‌رود، بازار خريد و فروش‌هاي ليزينگي هم داغ مي‌شود. بيشتر مردم ترجيح مي‌دهند در ضمن اينکه مبلغ کالا را به مرور پرداخت مي‌کنند، کالاي مورد نظر هم در دسترسشان باشد و از آن استفاده کنند. به همين دليل حاضر مي‌شوند حتي مبلغي بالاتر از قيمت اصلي کالا پرداخت کنند. به اين ترتيب روز به روز بر تعداد شرکت‌هاي ليزينگي افزوده مي‌شود و مردم هم به خريد اجناس مختلف با اين شيوه، علاقه بيشتري نشان مي‌دهند. حال بايد ديد که ماهيت حقوقي ليزينگ چيست و چطور با منابع فقهي و حقوقي ما هماهنگ مي‌شود. يا اينکه اصلا اين نوع معاملات مي‌تواند فايده‌اي در بهبود روند معاملات اقتصادي داشته باشد يا خير.
ليزينگ مصدر واژه انگليسي «Lease» به معناي اجاره دادن است. اما فرهنگستان زبان و ادب فارسي واژه «واسپاري» را براي آن انتخاب کرده است. در عرف شرکت‌هاي ليزينگي به اين نوع معاملات اجاره اعتباري هم مي‌گويند. ليزينگ از سال‌هاي خيلي دور در اروپا رواج داشته است اما حدود چهل سال پيش براي نخستين بار وارد ايران شد. اولين شرکت ليزينگي در سال 1354در کشور ما ثبت شد. اما فعاليت اين شرکت‌ها از دهه 80 به اوج خود رسيد و در سال 1383 با تصويب «قانون تنظيم بازار غير متشكل پولي» اوضاع شرکت‌هاي ليزينگي هم سر و سامان بيشتري گرفت.
ماهيت حقوقي
 در کشور ما ليزينگ بيشتر در قالب قرارداد اجاره به شرط تمليک انجام مي‌شود. بر اساس اين قرارداد تا مدتي معين طبق قرارداد اجاره عمل مي‌شود؛ به اين ترتيب که تنها مالکيت منافع در اختيار مستاجر است و مالکيت اصلي در صورت پايان يافتن اقساط به او انتقال مي‌يابد. در هنگام عقد قرارداد ليزينگ بايد مدت زمان قرارداد مانند اينکه سه ماهه باشد يا شش ‌ماهه يا يک‌ ساله. مبلغ دقيق، تعداد اقساط اجاره و نحوه تعيين و محاسبه اصل و فرع قيمت باقيمانده مشخص شود.
   ليزينگ عملياتي
 با وجود اينکه بيشتر افراد واژه ليزينگ را براي خريد خودرو به کار مي‌برند،‌ اما ليزينگ انواع مختلف دارد که بيشتر در شرکت‌هاي بزرگ مانند توليدکنندگان کالاهاي مصرفي و نيز شرکت‌هاي بزرگي که عمليات عمراني انجام مي‌دهند يا شرکت‌هاي معدني که براي انجام پروژه‌هاي خود از طريق اين نوع قراردادها ماشين‌آلات مورد نياز خود را اجاره يا تمليک مي‌کنند، مورد استفاده قرار مي‌گيرد. يکي از قديمي‌ترين و کاربردي‌ترين انواع قرارداد ليزينگ، ليزينگ عملياتي يا بهره‌برداري است كه بر اساس آن، حق بهره‌برداري از مورد اجاره، براي مدت معيني به مستاجر داده مي‌شود. اين نوع قرارداد درست مانند قرارداد اجاره است و پس از انقضاي مدت قرارداد، مورد اجاره به موجر بازگردانده مي‌شود. نکته قابل توجه در اين نوع قرارداد اين است که تمام هزينه‌هاي تعمير و نگهداري از  مورد اجاره بر عهده موجر است.
   ليزينگ سرمايه‌اي
 ليزينگ سرمايه‌اي يا اجاره اعتباري، همان قرارداد اجاره به شرط تمليك است. با اين تفاوت که در قرارداد ليزينگ شرط اختيار خريد وجود دارد. اين نوع عمليات ليزينگ يكي از مورد قبول‌ترين شيوه‌هاست که به دليل پيش‌بيني امكان تمليك مورد اجاره توسط مستأجر، بيشتر مبادلات اعتباري، از اين نوع است. شرکت‌هاي ليزينگ همه اموال منقول و غير منقول را از طريق اين نوع معاملات به فروش مي‌رسانند. اموالي که شامل انواع وسايل نقليه سواري، سبك، سنگين و کار مانند ماشين‏آلات راهسازي، معدني و ساختماني، ساختمان و ابنيه‌، تجهيزات پزشکي و بيمارستاني، تجهيزات صنعتي، لوازم خانگي‌، وسايل و ابزار كار اداري و صنعتي‌، ماشين‏آلات صنعتي و توليدي‌، هواپيما، كشتي و شناورهاي دريايي‌، تجهيزات کامپيوتري شامل سخت‏افزار و نرم افزار مي‌شود.
   مراحل ورود به ليزينگ
هر کدام از شركت‌هاي ليزينگ، در موارد خاص از قراردادهاي منحصر به فرد استفاده مي‌كنند. اما به‌طور معمول معاملات مشابه و يكساني انجام مي‌دهند. اولين مرحله درخواست كتبي است که مشتري در يک فرم كتبي، كالاي خاصي را از شركت ليزينگ تقاضا مي‌کند و ميزان پيش‌پرداخت، نحوه پرداخت اقساط و مبلغ و تعداد آنها را اظهار مي‌كند. پس از اين مرحله، اگر شركت ليزينگ خود توليدکننده کالا نباشد، كالاي مورد تقاضا را خريداري مي‌كند. سپس بر اساس قرارداد اجاره به شرط تمليك كالا را به مشتري واسپاري مي‌كند. شرکت در ضمن قرارداد ليزينگ متعهد مي‌شود در صورت پرداخت اجاره‌بها در مواعد مقرر، در پايان قرارداد عين كالا را به ملكيت مشتري در ‌آورد. بعد از انعقاد قرارداد و دريافت پيش‌پرداخت، شركت، كالا را در اختيار مستاجر قرار مي‌دهد. در پايان قرارداد، شركت، كالاي مورد اجاره را در مقابل قيمت معيني كه ابتداي قرارداد مشخص شده است به تمليك مشتري درمي‌آورد.
  نظر  فقه
 در سطح جهان ليزينگ انواع مختلف دارد که بسياري از انواع آن در شرع اسلام پذيرفته نيست. اين در حالي است که عقد اجاره به شرط تمليک در فقه اسلام پذيرفته شده است. طبق ماده 57 آيين‌نامه قانون عمليات بانکي بدون ربا،‌ اجاره به شرط تمليك، عقد اجاره‌اي است كه در آن شرط شود مستاجر در پايان مدت اجاره و در صورت عمل به شرط مندرج در قرارداد، عين مستاجره را مالك شود. در فقه اسلامي شرط نتيجه‌ هبه، صلح و بيع در قرارداد اجاره،‌ صحيح نيست و از اين منظر به قراردادهاي ليزينگ با شرط نتيجه ايراد وارد است. بنابراين در اين نوع قراردادها بايد شرط شود که پس از پايان مدت اجاره و عمل کردن مستاجر به مفاد قرارداد، شرکت ليزينگ مال را به تملک او درآورد نه اينکه مال به خودي خود به ملکيت او در آيد.
   فوايد اقتصادي
 گذشته از کم و کاستي‌ها و ايراداتي که به قراردادهاي ليزينگ وارد مي‌شود، اين نوع خريد و فروش فوايد زيادي دارد. ليزينگ هم مي‌‌تواند نيازهاي مالي و پولي متقاضيان کالا را تامين‌کند و هم فراهم‌کننده ابزار توليد انبوه در اقتصاد خرد و کلان خواهد بود. در شرايطي که قدرت خريد مردم کم است، مي‌توانند با استفاده از امکانات شرکت‌هاي ليزينگ، بدون اينکه فشار زيادي را از نظر مالي متحمل شوند، خريد کنند و مهمتر از همه ‌چيز در طول پرداخت، از کالاي مورد نظر استفاده کنند. از طرف ديگر معاملات ليزينگي مي‌تواند براي توليدکنندگان هم مفيد باشد چرا که از اين طريق حتي در شرايط رکود هم امکان فروش کالاهاي توليد يا خريداري شده آنها فراهم است و به بيان ديگر براي آنها بازارسازي مي‌شود. همچنين اين دسته از معاملات تقاضا را افزايش مي‌دهد و به دنبال آن توليد و عرضه هم بالاتر مي‌رود و اين امر به رونق اقتصادي کشور کمک خواهد کرد. به طور کلي تحولات وسيعي که معاملات ليزينگ در روند توليد و عرضه و تقاضا، طي نيم قرن اخير رخ داده، موجب شده است تا دست‌اندرکاران سياست‌هاي اقتصادي در سراسر جهان، به فکر تأسيس شرکت‌هايي بيفتند که مبناي کارشان بر روي معاملات اعتباري است.

منبع :
روزنامه حمايت - سه شنبه - 22/7/1393