سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

پرسش‌هایی درباره تقصير در قراردادها

توسعه صنعت افزایش خسارت به مردم را در پی دارد 
پرسش‌هایی درباره تقصير در قراردادها
 
 
 با پيشرفت علوم و فنون بر تعداد حوادثي که منجر به ورود خسارات به مردم مي‌شود افزوده مي‌شود. مردم خسارات زيادي را بر  اثر ورود ابزارهاي صنعتي متحمل مي‌شوند. اتومبيل‌ها افراد زيادي را از پاي در مي‌آورند، سقوط هواپيما باعث نابودي ساختمان‌هایي مي‌شود و حتی قطارها هم حادثه‌آفرين شده‌اند. زندگي اجتماعي در دنیای امروز بر روابط افزوده و مراوداتي بين مردم رواج پيدا کرده است که ديگر حالت ساده قديمي را ندارد. هر روز برپيچيدگي اين روابط افزوده مي‌شود. توافق‌هايي بين افراد صورت مي‌گيرد که گاهي منجر به ورود خسارت به طرفين نیز مي‌شود.
 آسیب به دیگران
انسان موجود پيچيده‌اي است، رفتارهاي متفاوت و پيچيده‌اي دارد و در گيرودار زندگي اجتماعي ممکن است از بعضي اعمال وي به ديگران خسارت وارد شود. حال اين سوال مطرح مي‌شود که فرد چگونه بايد رفتار کند تا به ديگران آسيبي نرساند، خساراتي وارد نياورد؟ يا مسئول خسارات وارده به ديگران نباشد؟ آيا نسبت به تمام افراد تعهد به مراقبت دارد؟ حدود تعهدات انسان را چه چيزي معين مي‌کند؟ صرف قرارگرفتن در اجتماع و ايجاد قرارداد اجتماعي انسان را در برابر همه افراد متعهد مي‌کند؟
آنچه مسلم است انسان بايد دقت متعارفي، در انجام کارهایی يا اجتناب از کارهايي تلاش کند که به‌طور متعارف مي‌تواند پيش‌بيني کرد که احتمال دارد منجر به ورود ضرر به ديگران شود.
فرد آزاد نيست هرگونه که خواست در جامعه رفتار کند. در مسئوليت مدني نيز اين بحث مطرح مي‌شود که حدود آزادي انسان چقدر است و انسان تا چه حد بايد مراقب رفتار خود باشد؟ آيا فرد بايد مراقب تمام انسان‌هايي که در حال صدمه ديدن هستند باشد؟ آیا اگر شخصي بر اثر حادثه‌اي آسيب ديد و حادثه منجر به فوت وي شد، ديگري که شاهد اين ماجرا بود اما هيچ اقدامي براي نجات وي نکرد، نیز مسئول است؟
آیا همه انسان‌هايي که بايد يک انسان گرسنه را از مرگ نجات مي‌داده‌اند و نداده‌اند، باعث مرگ وي شده‌اند؟ خانه همسايه‌اي در مدتي که مالک منزل در تعطيلات بوده بر اثر حادثه‌اي ويران شده و همسايه از بروز خطر جلوگيري نکرده است، آيا همسايه مسئول تلقي مي‌شود؟
 
 بررسی چند فرض
تمام اين مسايل در موردي است که هيچ‌گونه رابطه‌اي بين زيان‌ديده و فرد وجود ندارد و جای جاي بحث آن در مسئوليت مدني است. در آنجا نيز گفته مي‌شود که فرد مسئول کارهايي است که از تقصير وي ناشي شده است.
مفروضات مشابهي در مواردي نيز که فرد با ديگري يک رابطه خاص بر اثر يک قرارداد پيدا مي‌کند نيز وجود دارد. در اين‌گونه موارد تقصير طرف را چگونه احراز مي‌کنند؟
اگر پزشکي نتوانست بيماري را از مرگ نجات دهد مسئول است؟ فردي که مالي به وي سپرده شده تا از آن مراقبت کند، آن را سالم نگه دارد و در زمان معين يا مطالبه مالک مسترد کند، در صورت تلف مال مسئول است؟ مشتري‌ای که براي خريد شمعدان به مغازه‌اي رفته است و در حال بررسي و معاينه، شمعدان از دستش مي‌افتد و پودر مي‌شود مسئول تلف است؟
متصدي حمل‌ونقل که متعهد شده کالايي را از جايي به جايي حمل کند ولي نتوانسته است از عهده اين کار برآيد، مسئول است؟
در پاسخ باید گفت که اين موارد تحت عنوان قراردادها و مسئوليت ناشي از آن قرار مي‌گيرند. عموما انعقاد قراردادها به‌خوبي و خوشي آغاز مي‌شود و طرفين با رضا، ميل و رغبت اقدام به انعقاد آنها مي‌کنند. طرفين به ميل و رغبت قرارداد نافذي را منعقد مي‌کنند، به اين اميد که به اهداف مندرج در قرارداد دست يابند. هدف از قرارداد هم جز اين نيست که طرفين مي‌خواهند به موضوع آن دست يابند.
به این ترتیب در ابتدا يکي از طرفين غافل از اين است که طرف ديگر به نوعي از زير بار تعهدات قراردادي‌اش شانه خالي خواهد کرد یا قرارداد به‌طور کامل و آن ‌گونه که در متن آن آمده، به‌موقع اجرا گذاشته نمي‌شود. بنابراین براي اجرا نشدن قرادادها نیز بايد تمهيداتي اندشيده شود.
 
 اجرا نشدن یک قرارداد
ممکن است قراردادي فسخ شود یا با تراضي طرفين اقاله شود يا اينکه متعهد به عمد به عهد خويش وفا نکند و تعهد موضوع قرارداد را به منصه ‌ظهور نرساند. عدم اجراي قرارداد و در نتيجه عدم انجام تعهدات قراردادي توسط متعهد ممکن است ارادي يا غيرارادي باشد. عدم اجراي غيرارادي تعهدات قراردادي در حيطه قوه قاهره قرار مي‌گيرد که تا حدودي شمول عدم اجراي ارادي تعهدات را نيز معين مي‌سازد. آنچه در اين بررسي مدنظر است، عدم اجراي ارادي قرارداد توسط متعهد است. در چه مواردي متعهد به‌طور ارادي از اجراي تعهدات قراردادي خودداري کرده است؟ در صورتي ‌که متعهد نتواند ثابت کند که عدم اجراي تعهد به‌واسطه يک علت خارجي بوده است که آن علت خارجي را نمي‌توان به وي مربوط کرد چه باید کرد؟ در پاسخ باید گفت جز در مواردي که قوه قاهره دخالت دارد فرض بر اين است که متعهد مرتکب تقصير گشته است.
 
 تقصير چيست؟ 
تقصير در قراردادها چه مفهومي دارد؟ برای پاسخ به این پرسش بايد به‌دنبال مبنايي گشت، مبنايي که اولا، کمک کند زيان‌ديده بتواند با تمسک جستن بدان زيان‌هاي وارد به خود را جبران کند.
ثانيا، متعهد از زير بار مسئوليتي که متعهد بدان نبوده يا ناشي از اقدام وي نبوده رهايي يابد و بدون جهت محکوم به جبران نشود.
به دليل همين دشواري که در زمينه قراردادها وجود داشت و افزايش روزافزون تعداد قراردادها و عدم دستيابي همه آنها به نتيجه موردنظر، دعاوي متعددي در مراجع قضایی طرح می‌شود. بنابراين اهميت بحث بر کسي پوشيده نيست. لزوم يک تحقيق جامع‌تر در اين زمينه انتظار مي‌رود شايد با طرح اين موضوع بتوان تا حدي از تعداد اختلافات و دعاوي کاست و از طرفي با بيان مصاديقي از موضوع، علاوه بر جنبه علمي از نتايج حاصله از يک قرارداد آگاه شد.
در قانون مدني ايران آن‌ طور که بديهي و روشن باشد ماده‌اي در اين باره وضع نشده است که همین مشکل را دوچندان وضرورت انجام تحقيق جامع‌تر را بيشتر کرده است. بحثي نيست که قوانين کشورمان، به خصوص قانون مدني ريشه عميقي در فقه اسلامي به خصوص فقه شيعه دارد اما در مبحث مربوط به مسئوليت مدني بعضي از مواد و اکثر ابواب و فصول آن برگرفته از حقوق کشورهاي خارجي بالاخص کشور فرانسه است. 
منبع:http://www.hemayat.net/detail/News/2360