سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

بررسي قانون‌گذاری‌ها‌ و سیاست‌گذاری‌ها‌ پس از انقلاب در زمینه اراضی

بررسي قانون‌گذاری‌ها‌ و سیاست‌گذاری‌ها‌ پس از انقلاب در زمینه اراضی؛  
دولت در تنظیم بازار زمين چه نقشی د ارد؟
 
در خصوص زمین‌شهری قوانین و مقررات مختلفی به تصویب رسیده است. برخی از آنها بایدها و نبایدهایی را مشخص کرده و برخی دیگر به ترسیم خط‌مشی‌ها و سیاست‌ها پرداخته اند. برای بررسی دلیل افزایش قیمت زمین در طول سال‌های گذشته و افزایش تاثیر آن در قیمت تمام‌شده مسکن، باید دید چه سیاست‌هایی در خصوص مسکن ترسیم شده است. 
در ادامه به بررسی این موضوع در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته‌ایم.
  حضور گسترده دولت در بازار زمین
پس از پيروزي انقلاب اسلامي برای پاسخگویی به نیاز مسکن حجم بزرگی از ساخت‌وسازها انجام شد. شرایط انقلاب در این دوران باعث شده بود که در نتیجه رهاکردن برخی زمین‌ها و ورود آنها به بازار با قیمت پایین، قیمت زمین کاهش پیدا کند. در این شرایط قانونی در رابطه با زمین‌های شهری با نام قانون لغو مالکیت اراضی موات شهری و کیفیت عمران آن در سال 1358 و بعد از آن در سال 1361 به تصویب رسید. قانون زمین‌ شهری مصوب سال 1361 در سال 1366 اصلاح شد که تصویب و اجرای این قوانین تاثیر زیادی بر کاهش قیمت زمین و به تبع آن مسکن داشت و برای اولین بار دخالت مستقیم دولت برای تصرف زمین شهری به منظور تامین مسکن از پیرامون شهرها به داخل شهرها گسترده شد. همه این عوامل باعث شد که قیمت زمین در شهرها در سال‌های 1357 تا 1368 افزایش چندانی پیدا نکند. 
 
  لغو مالکیت زمین‌های موات
براساس موازین اسلام، زمین موات ملک کسی شناخته نمی‏شود و در اختیار دولت اسلامی قرار دارد. با هدف انطباق قوانین با شرع در این خصوص، قانون لغو مالکیت اراضی موات شهری و «لايحه قانوني راجع به لغو مالكيت اراضي موات واقع بين محدوده 25 ساله قانوني شهر تهران و حريم استحفاظي آن» به تصویب شورای انقلاب رسید. علاوه بر این اسناد مالکیت صادره در زمان حکومت سابق نسبت به اراضی موات شهری یا خارج از آن در خصوص اراضی بیش از 1000 متر مربع مساحت ابطال و در خصوص اراضی کمتر از آن برای مالکان مهلت سه ساله‏ای مقرر شد تا بتوانند نسبت به عمران زمین خود اقدام کنند و مقرر شد چنانچه پس از انقضای مهلت مزبور زمین عمران نشده باشد بلاعوض به تملک دولت درخواهد آمد.
 
  قانون اراضی شهری
با شروع فعالیت دوره اول مجلس شورای اسلامی با تامین نیازهای عموم به مسکن و تاسیسات عمومی شهری و به منظور جلوگیری از بورس‌بازی روی زمین به‌صورت کالا و حرکت در مسیر مصالح کلی اقتصاد کشور که سوق دادن سرمایه‏ها به بخش‌های تولیدی زیربنایی (کشاورزی و صنعتی) است، قانون اراضی شهری به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان رسید و با توجه به آنکه مصوبات آن از نظر شرعی جزو احکام ثانویه محسوب می‏شد با استفاده از اجازه حضرت امام خمینی(ره) اجرای مواد قانون مزبور برای مدت پنج سال موقتا ضروری تشخیص داده شد. اراضی شهری بر اساس این قانون به دو نوع موات و بایر تقسیم شد و ضمن تایید مندرجات «قانون لغو مالکیت اراضی موات شهری» دامنه تصرفات و مداخلات دولت در اراضی بایر شهری افزایش پیدا کرد و مالکیت اشخاص نسبت به این اراضی به شدت محدود شد. بنابراین کسانی که مالک اراضی بایر بودند همچون مالکان اراضی موات می‌توانستند فقط تا میزان 1000 مترمربع در سراسر کشور، آن هم با ضوابط وزارت مسکن در ملکیت خود داشته باشند و زائد بر حد نصاب مذکور باید براساس تقویم دولت، آن هم به نرخ منطقه‏بندی تسلیم می‌شد. علاوه بر این مالکان اراضی بایر و دایر شهری در این قانون موظف شدند، زمین‌های مورد نیاز دولت یا شهرداری‌ها را با تقویم دولت به آنها بفروشند.
 
  کاهش نقش دولت در بازار زمین
در دو دهه اخیر از سهم دولت در بازار زمین و مسکن کاسته شده است. کاهش سهم دولت در عرضه زمین، تقویت بهره‌وری از زمین و تقویت سیاست‌های سمت عرضه از زمره مهمترین سیاستگذاری‌های حوزه زمین شهری در دو دهه گذشته بوده که همگی آنها موجب کاهش مداخله مستقیم دولت در بازار زمین شده است. توسعه رویکرد بازارمحور و پایان مهلت اجرای قانون زمین شهری در برنامه اول توسعه و تمدید نشدن آن باعث شد که قیمت زمین و سهم آن در ساخت مسکن افزایش پیدا کند در نتیجه افزایش قیمت مسکن آغاز شد و در طول این سال‌ها نیز دولت نتوانست از ابزارهایی مثل مالیات برای تنظیم بازار زمین استفاده کند. 
 
  سیاست‌های واگذاری زمین
در دهه 1370 تاکنون سیاست‌های مختلفی درباره نحوه واگذاری این زمین‌ها به بخش‌های غیردولتی اتخاذ شده است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.
1- عرضه زمين‌هاي دولتي به قيمت بازار: اين روش با توجه به عرضه زمين دولتي به قيمت بازار و رفع موانع و ايجاد مقررات مناسب برای بازتوليد و عرضه زمين‌هاي خصوصي، سعي در كاهش نقش دولت در اين بازار و تعيين قيمت زمين براساس قواعد بازار داشت. توصيه‌كنندگان اين روش اميد داشتند با اتخاذ سياست‌هاي مذكور، عرضه زمين به اندازه كافي اتفاق بیفتد و در نهايت به كاهش سهم زمين از قيمت نهايي مسكن منجر شود. 
اين سياست مدنظر برنامه‌ريزان در برنامه‌هاي توسعه دوم و سوم بوده است.
2- تخصيص يارانه به زمين‌هاي دولتي (عرضه ارزان قيمت) اين روش طي دهه‌هاي گذشته در دو شكل متفاوت اتفاق افتاده است:
الف) ماليات واگذاري زمين‌هاي ارزان‌قيمت به افراد و تعاوني‌هاي مسكن: سياست واگذاري زمين‌هاي ارزان‌قيمت به تك‌تك خانوارها در دهه ۱۳۶۰ پيگيري مي‌شد. طبق اين سياست به خانوارهاي متقاضي مسكن، قطعه زمين مشخصي داده مي‌شد تا با توان خود و كمك‌هاي ديگر مسكن خود را بر روي زمين ايجاد كنند. نتيجه اين سياست گسترش افقي شهرها، افزايش هزينه‌هاي خدمات شهري و كاهش خدمات شهر در مناطق مذكور شد. علاوه بر آن ساخت مسكن عمدتا از كيفيت مطلوب برخوردار نبوده و به علت عدم رعايت اقتصاد مقياس، منابع مورد نياز براي توليد مسكن به صورت بهينه تخصيص پيدا نمي‌كرد.ب) واگذاري زمين‌هاي ارزان‌قيمت به انبوه‌سازان: طي برنامه‌هاي توسعه به خصوص برنامه سوم جهت‌گیری اصلی در حمایت از «زمین حمایتی» به «مسکن حمایتی» تبدیل شد. بنابراین در این روش دولت برای عرضه مسکن زمین‌های ارزان‌قیمت را در اختیار انبوه‌سازان قرارداد تا با ساخت مسکن به صورت انبوه به افزایش عرضه مسکن در بازار منجر شود.توجه به عملکرد دو سیاست فوق یعنی واگذاری زمین به «قیمت بازار» و «ارزان قیمت» طی دهه‌های گذشته نشان می‌دهد که سهم زمین از قیمت نهایی مسکن کاهش نیافته است. بنابراين سهم زمين در حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد طي دهه‌هاي گذشته ثابت بوده است و گاه افزايش نيز داشته است. علاوه بر آن كاهش توان سرمايه‌گذاري در تملك و ساخت مجدد، رشد سوداگري در بازار زمين، رشد نامتوازن شهرها، طولاني شدن دوران ساخت، افزايش دستمزد و هزينه‌هاي جاري ساخت، كوچك‌سازي، عدم مطلوبيت فني واحدهاي ساخته‌شده و... از جمله نتايج اجراي سياست‌هاي فروش زمين به روش‌هاي فوق بوده است.با مقایسه سیاست‌هایی که در قوانین و مقررات در این دو دوره زمانی اتخاذ شده است می‌توان این نتیجه را گرفت که حضور دولت در حوزه عرضه زمین، در صورتی که منطقی و هدفمند باشد می‌تواند به کاهش قیمت زمین منجر شود.
به نقل از:hemayatonline.ir