سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

بررسی تقصير زيان‏ديده در مسئوليت مدنی

بررسی تقصير زيان‏ديده در مسئوليت مدنی     

نويسندگان: علی فرخی نيا(فرخشه)
  چکيده:

  يکی از مباحث مهم حقوق مدنی که در عصر جديد اهميت و گسترش فوق‌العاده‌ای پيدا کرده و آراء قضايی بسياری درباره‌ی آن صادر شده و کتب و مقالات فراوانی درباره آن به رشته تحرير درآمده، مسؤوليت مدنی است.

  اهميت مسؤوليت مدنی از آن رو است که موضوع آن جبران ضرر و زيان است، مبحثی که مرکز اصلی دعاوی حقوقی است.

  از سوی ديگر، يکی از مباحثی که از ديرباز در زمينه مسؤوليت مدنی و جبران خسارت مطرح بوده و منشأ طرح انديشه‌های مختلف در نظام‌های حقوقی شده است، موضوع «تقصير زيان‌ديده» و اثر آن بر مسؤوليت عامل زيان است .

  آنچه ما در اين گفتار به دنبال آن هستيم بررسی دو رأی از آراء دادگاه نظامی در حوزه مسؤوليت مدنی و نقش زيان‌ديده در ورود خسارت و اثر آن بر مسؤوليت زيان‌زننده است.

  با کنکاشی درباره‌ی مسؤوليت مدنی و نقش زيان ديده در ورود حادثه متوجه می‌شويم که در هر يک از نظرهای ارائه شده، عده‌ای نقش زيان‌ديده را در ورود خسارت بدون تأثير دانسته و جبران خسارت را تنها برعهده‌ی عامل زيان می‌دانند، دسته‌ای ديگر نقش زيان‌ديده را تحت شرايطی در ورود ضرر پذيرفته و پرداخت خسارت توسط زيان‌زننده را خلاف قاعده عدالت و انصاف می‌دانند.

  در اين باره، نظام‌های حقوقی بدين سمت گرايش پيدا کرده‌اند که به نقش زيان‌ديده در جبران خسارت در مواقعی که وی می‌توانسته به‌صورت مستقيم و غيرمستقيم از آثار زيان بکاهد، توجه شود، و به عبارتی وی را در جبران خسارت سهيم می‌دانند.

متن كامل [DOC 73 kb]

منبع:فصلنامه نقد راي
http://www.ujsas.ac.ir/nr/browse.php?a_id=50&sid=1&slc_lang=fa