سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

خسارت‌ مازاد بر دیه

 خسارت‌ مازاد بر دیه

«خسارت‌ مازاد بر دیه» در گفت‌وگوی ایسنا با رییس مرکز پزشکی قانونی شرق تهران

رییس مرکز پزشکی قانونی شرق تهران اظهار کرد: در بحث خسارات مازاد بر دیه وظیفه پزشکی قانونی طرح سوال و بیان مشکل است و ورود به مبانی حقوقی و فقهی این مساله درصلاحیت پزشکی قانونی نیست.

دکتر محمدحسین میرجلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به موضوع «مصادیق پزشکی خسارت‌ مازاد بر دیه» گفت: از نظر پزشکی، خسارت مازاد بردیه می‌تواند شامل مواردی مانند هزینه‌های درمان و نیزعوارض وتبعات ناشی از اقدامات درمانی باشد. به عنوان مثال فردی که دچار خونریزی داخلی و پارگی روده شده است، تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد و قسمتی از روده این بیمار در مدت طولانی به جدال شکمش پیوند زده می شود و این فرد مدت زمان طولانی، دفع بدن خود را از این مجرا انجام می دهد. این موضوع که یک عارضه بسیار ناراحت کننده است، متاسفانه در بحث دیه وارش به آن پرداخته نشده است.

وی درباره خسارات ناشی از محرومیت از شغل در دوران صدمه، گفت: این مساله، خسارات و صدماتی است که ناشی از کاهش کارآیی فرد است. در واقع محرومیت از شغل زمانی مطرح می شود که به عنوان مثال جراحی با شکستگی پا یا دست چندین ماه قادر به جراحی نیست. یا نوازنده موسیقی که انگشتان خود را از دست می دهد.

رییس مرکز پزشکی قانونی شرق تهران ادامه داد: در جلسات متعددی که در زمینه خسارات مازاد بر دیه برگزار کردیم، مشخص شد قوانین فعلی ظرفیت‌های زیادی برای جبران خسارات مازاد بر دیه دارند که طبق مواد آیین‌ دادرسی مدنی می توانیم بگوییم که اگر فردی به دیگری صدمه‌ای را وارد کرد چه از لحاظ جسمانی، حیثیتی، اموال و امثالهم باید این خسارت جبران شود. ولی در حال حاضر در این زمینه اختلاف نظر هائی نیز وجود دارد.

میرجلیلی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا پزشکی قانونی باید در زمینه خسارات مازاد بر دیه پیش‌قدم شود یا قضات و دستگاه‌های قضایی؟ گفت: هر کدام از این سازمانها‌ به نوعی بااین موضوع مواجهند. پزشکی قانونی خط اول برخورد با مطالبات زیان دیدگان نسبت به خسارات مازاد بر دیه است. ضمن آنکه اغلب حقوق‌دانان معتقد هستند که باید از ابزار‌ قانونی موجود ازجمله آیین دادرسی مدنی استفاده کرد و دریافت خسارات مازاد بردیه را پذیرفته‌اند.

وی در پایان گفت: در بسیاری از کشورها بحث خسارات مطرح شده و جبران خسارات را کامل می‌دانند. حتی نوعی از خسارت به نام خسارت مستمر است؛ به گونه ای که فردی که دچار آسیب شده و تا آخر عمر خود نیاز به مراقبت دارد، یک دیه برای این فرد کافی نیست و باید تا آخر عمر مورد حمایت قرارگیرد.

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: فقه و حقوق - حقوق اجتماعی