سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

مهریه بذل‌شده در طلاق توافقی

مطالبه مهریه بذل‌شده در طلاق توافقی
آيا بعد از طلاق توافقي زوجه مطلقه می‌‌تواند مهريه‌ خود را که بخشیده است، مطالبه کند یا خیر؟ 
پرسشی که در بسیاری از موارد به ذهن افراد خطور می‌کند، این است که آيا بعد از طلاق توافقي زوجه مطلقه می‌‌تواند مهريه‌ خود را که بخشیده است، مطالبه کند یا خیر؟ برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید در مورد طلاق‌ رجعی و بائن و برخی تفاوت‌های آن، نکاتی را بیان کرد.
در طلاق رجعي شوهر مي‌تواند در زمان عده به همسرش رجوع کند و زندگي زناشويي را بدون اينكه نياز به ازدواج مجدد با همسر سابقش داشته باشد، از سر بگيرد.  منظور از رجوع، هر گفتار يا رفتاري است كه دلالت بر تمايل مرد براي ادامه رابطه زناشويي داشته باشد. اما در طلاق بائن، مرد حق رجوع ندارد بنابراين در طلاق بائن اگر مرد بخواهد مجددا زندگي قبلي با همسر سابقش را از نو آغاز کند، بايد دوباره میان این دو عقد نكاح منعقد شود البته در صورتی که ممنوعيتي در این خصوص وجود نداشته باشد. حال اين پرسش مطرح مي‌شود كه طلاق توافقي مرسوم، جزو كدام يك از انواع طلاق‌ها است؟ بائن است يا رجعي؟ طلاق خلع که جزو طلاق‌هاي بائن قرار مي‌گيرد، به این معنا است که زن به واسطه كراهتي كه از شوهر خود دارد مالي را كه مي‌تواند همان مهريه يا بيشتر يا كمتر از آن باشد به شوهر خود مي‌بخشد و از او جدا مي‌شود. طلاقي كه در دادگاه‌ها و در جامعه به نام طلاق توافقي موسوم شده، عموما همان طلاق خلع است كه در دسته طلاق‌هاي بائن قرار مي‌گيرد. يعني در اين طلاق شوهر حق رجوع به زن را ندارد. البته ممکن است طلاق توافقی، از نوع رجعی باشد، مرد مهریه زن را تمام و کمال بدهد و زن هم راضی به طلاق باشد. حال بايد ديد آيا زن هم حق رجوع به مالي كه بخشيده كه عموماً مهريه است را در طلاق توافقي دارد يا خیر؟
در پاسخ بايد بيان کرد كه در طلاق بائن در زمان عده، زن مي‌تواند به مال بخشيده شده‌اش رجوع كرده و آن را از همسرش مطالبه کند اما با اين رجوع، نوع طلاق از بائن به رجعي تغيير پيدا مي‌كند. به این معنا که به محض رجوع زن، نوع طلاق رجعي شده و مرد نيز مي‌تواند متقابلا به زوجه خود رجوع کرده و رابطه زناشويي را مجدداً از سر گيرد.
همانطور كه بيان شد، اين رجوع به مال مورد بخشش بايد در زمان عده اتفاق بيفتد بنابراين زنانی كه عده ندارند بالطبع حق رجوع به مهريه بخشيده‌شده را نیز ندارند.
موضوعی كه ممكن است مطرح شود، اين است كه با توجه به اينكه رجوع به مهريه و رجوع به بخشش بايد هر دو در زمان عده انجام شود، برخی زنان با ترفندي اين رجوع خود به مهريه بخشيده‌شده را به روزهاي پاياني عده موكول می‌كنند. به‌نحوي كه شوهر از آن باخبر نشده يا اگر باخبر مي‌شود، فرصت رجوع به زندگي را در زمان عده از دست بدهد.
در اينجا بايد گفت رجوعي كه زن به بخشش خود مي‌كند بايد در زماني باشد كه مرد نيز امكان رجوع به زوجيت را داشته باشد. در غير اين صورت رجوع زوجه نيز بي‌اثر خواهد بود.
منبع:http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/27547