سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

اثر تمکين عام در سقوط حق حبس زوجه

اثر تمکين عام در سقوط حق حبس زوجه        

نويسندگان: سيامک ره پيک
چکيده: از ديرباز محاکم در خصوص قلمرو حق حبس زوجه اختلاف نظر داشته اند. 1390 قلمرو حق /2/ ديوان عالی کشور به موجب رای وحدت رويه 718 مورخه 13 حبس را به مطلق وظايف زناشويی گسترش داد. هرچند اين رای ظاهراً به اختلافات پايان داده، ولی صحت و آثار حقوقی ناشی از اجرای آن نيازمند تبيين و بررسی است. اين تحقيق که با شيوه کتابخانه ای و به صورت تحليلی به مقوله اثر تمکين عام زوجه در سقوط حق حبس پرداخته، نشان می دهد رای وحدت رويه 718 ديوان عالی کشور برخلاف نظر مشهور فقها و حقوقدانان صادر شده است و اجرای آن ممکن است حق حبس را از صفحه ادبيات حقوقی پاک کند. زيرا به موجب اين رای، ايفای وظايف عام زناشويی نيز مسقط حق حبس خواهد بود. به عبارت ديگر چنانچه زوجين مدت کوتاهی با هم زندگی کنند يا معاشرت داشته باشند، با تحقق ملاک مواد 1102 به بعد قانون مدنی که ناظر بر تمکين عام است به موجب ماده 1086 همان قانون، حق حبس ساقط می شود.

 


متن كامل [PDF 369 kb]


منبع:فصلنامه نقد راي
http://www.ujsas.ac.ir/nr/browse.php?a_id=25&sid=1&slc_lang=fa