سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

توصیه‌های آیت‌الله مکارم‌شیرازی درباره احکام فرزندخواندگی

توصیه‌های آیت‌الله مکارم‌شیرازی درباره احکام فرزندخواندگی
آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: نمی‌توان نام فرزندخواندگان را در شناسنامه وارد کرد چراکه این کار احکام نسب را تغییر می‌دهد.

به گزارش خبرگزای دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در ادامه درس تفسیر قرآن کریم خود در ماه مبارک رمضان که در شبستان امام خمینی حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، افزود: یکی دیگر از خرافات اعراب جاهلی به فرزند خواندگی گرفتن بچه‌هایی بود که تحت هر عنوانی بی سرپرست بودند.


وی ادامه داد: این کار مشکلی ندارد ولی آن‌ها نام فرزند خود را بر این فرزندان می‌گذاشتند و تفاوتی نیز میان فرزند خود و فرزند خوانده قائل نبودند و در مورد آن‌ها تمام احکام نسب را رعایت می‌کردند.

آیت‌الله مکارم شیرازی یادآور شد: آیه نازل شد که آن‌ها بچه‌های نسبی شما نیستند بلکه بچه‌هایی، نسبی هستند که از نطفه شما و همسرتان به وجود آمده باشد.

وی افزود: فرزند و مادر بودن امری قراردادی نیست که بتوان به لفظ و انشاء تمام احکام مادر و فرزندی را اجرا کرد.

این استاد تفسیر بیان کرد: آیه پنجم از سوره احزاب نیز همین مساله را دنبال می‌کند که نام پدر واقعی این کودکان را ببرید و اگر پدر آن‌ها را نمی‌شناسید، آن‌ها برادران دینی و دوستان شما محسوب می‌شوند.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: در این زمینه قرآن کریم حتی سخت گیری نیز می‌کند که اگر سهوا آن‌ها را پسرم خطاب کردید اشکالی ندارد ولی اگر از روی عمد به این امر مبادرت کردید شرعا مرتکب گناه شده‌اید.

وی با بیان این‌که «در دنیای امروز نیز این مسائل وجود دارد» گفت: شبیه آن در دنیای امروز توسط زورگویانی که اهل منطق نیستند رخ می‌دهد و در بعضی از جراید ذکر می‌شود که آمریکا فلان گروه را در لیست تروریستی خود قرار داده یا حذف کرده؛ درصورتی که به حرف و قرارداد آن‌ها چیزی عوض نمی‌شود.

این استاد حوزه گفت: بعضی از خانواده‌هایی که بچه‌دار نمی‌شوند با مراجعه به مراکزی همچون بهزیستی اقدام به قبول فرزند خواندگی می‌کنند؛ که در این صورت مساله محرمیت پیش می‌آید که اگر در سن شیرخوارگی بود از بستگان زن باید به کودک شیر دهند تا به زنی که بچه دار نمی‌شود محرم شود.

وی اضافه کرد: ولی گاهی بچه از سن شیرخوارگی رد شده، ولی می‌توان اگر فرزند دختر بود به عقد پدر مردی درآورند که بچه‌دار نمی‌شود تا بعنوان زن پدر او برایش محرم شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی تاکید کرد: گاهی اوقات بهزیستی شرط می‌کند که نام بچه‌ای که به فرزندی قبول می‌کنید را در شناسنامه خود قید کنید که این کار از نظر شرعی صحیح و جایز نیست چراکه با این کار شما، نسب دگرگون می‌شود.

این استاد حوزه تصریح کرد: اگر بحث ارث است خوب مرد می‌تواند از ثلث حق خود برای کودک وصیت کند و تجربه ثابت کرده که در آخر این فرزند متوجه قضیه می‌شود و با توجه به این‌که نسب در اسلام احکام زیادی دارد نباید مساله نسب را بی دلیل به هم ریخت و تغییر داد.

وی با اشاره به این‌که «مهمترین خرافات اعراب جاهلی در صدر اسلام بت پرستی است» بیان کرد: اگر به زندگی اعراب جاهلی نگاهی گذرا داشته باشیم خواهیم دید که خرافات بسیاری بین آن‌ها رواج داشت که می‌توان در این خصوص کتابی نوشت که اسلام با تمامی آن‌ها به شدت مبارزه کرد.

http://isna.ir/fa/news/91050805011/توصیه-های-آیت-الله-مکارم-شیرازی-درباره-احکام