سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

وظایف و اختیارات کميسيون عفو تخفيف و تبديل مجازات

وظایف و اختیارات کميسيون عفو تخفيف و تبديل مجازات
 
 
حجت‌الاسلام حکمتعلی مظفری
 کميسيون عفو، تخفيف و تبديل مجازات در استان‌ها برابر دستورالعمل ابلاغی از سوی رییس قوه قضاییه و با مسئولیت رییس‌کل دادگستری استان و دبیری دادستان مرکز استان تشکیل می‌‌شود. از جمله سایر اعضای این کمیسیون نیز می‌توان به مدیرکل زندان‌های استان و قاضی حوزه نظارتی ویژه اشاره کرد. همچنین در صورتی که پرونده فرد زندانی به موضوع مواد مخدر ارتباط داشته باشد، حضور دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان نیز در این جلسه ضروری است. در جلسه‌های کمیسیون عفو، تخفيف و تبديل مجازات، پیشنهادهای ارایه‌شده مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از طرح مواردی مانند سوابق فرد محکوم، میزان تحمل مجازات، حاصل شدن رضایت یا بر جای ماندن شکایت شاکی خصوصی و میزان تاثیرگذاری عفو، عنوان می‌شود که با پیشنهاد عفو فرد محکوم در این کمیسیون موافقت شده است یا خیر. در برخی موارد نیز اعلام می‌شود که نوع مجازات قابل تبدیل به نوع دیگری است و به طور مثال می‌توان حبس را به جزای نقدی تبدیل کرد که البته همه این موارد نیازمند طی شدن مراحل قانونی در استان است. در صورتی که موارد احراز شده در کمیسیون عفو، تخفیف و تبدیل مجازات مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهادهای ارایه‌شده اعلام شد، این موارد به کمیسیون مرکزی عفو، تخفیف و تبدیل مجازات قوه قضاییه ارسال می‌شود و در نوبت بررسی در این کمیسیون قرار می‌گیرد و اگر تایید شود، موضوع در دستور کار قوه قضاییه قرار خواهد گرفت تا در مناسبت‌های زمانی خاص مانند اعیاد ملی و مذهبی، از سوی رییس قوه قضاییه به مقام معظم رهبری پیشنهاد شود.
در خصوص آثار مترتب بر عفو باید گفت که به نظر می‌رسد عفوهای موردی دارای آثار بیشتر و مفیدتری برای فرد محکوم، خانواده او و سایر افراد جامعه است. زیرا گاهی در عفوهای عمومی می‌توان مشاهده کرد که برخی محکومان استحقاق برخورداری از عفو را ندارند و به همین دلیل اگر تخفیف یا عفو در خصوص برخی محکومان پیشنهاد شود، بررسی‌های کارشناسی بیشتری اجرا خواهد شد تا اعطای عفو با در نظر گرفتن همه جوانب مورد نظر صورت گیرد.
برخی جرایم مانند زورگیری، قاچاق عمده مواد مخدر و مشروبات الکلی و آدم‌ربایی از جمله جرایمی است که هیچ‌گاه مشمول عفو نمی‌شوند مگر در موارد استثنایی و خاص که مشخص شده باشد فرد محکوم، اغفال شده یا در شرایط خاص مرتکب جرم شده است که البته این موارد پس از انجام بررسی‌های لازم باید احراز شود. ماده 25 آيين‌نامه کميسيون عفو، تخفيف و تبديل مجازات که از سوي ریيس قوه قضاييه ابلاغ شد، جرایمی را که مشمول عفو نمی‌‌شوند به طور دقیق احصا کرده است. بر اساس این ماده، موارد زير مشمول عفو، تخفيف و تبديل مجازات نمي‌شود: قاچاقچيان حرفه‌اي مواد مخدر، مواردي که مجازات آن حق‌الناس است مانند قصاص، سرقت مسلحانه، تجاوز و زناي به عنف، مصاديق مهم جرايمي از قبيل جاسوسي، محاربه، قاچاق سلاح و مهمات، اختلاس، ارتشا و آدم‌ربايي و محکومان به جرايم مستوجب حد شرعي اعدام و رجم که با شهادت شهود اثبات شده باشد. 
بر اساس تـبـصره این ماده حرفه‌اي بودن و تعيين مـصـاديـق مـهـم مـقرر در اين ماده به تشخيص ریيس قوه قضاييه است. 
اعضای کمیسیون عفو، تخفيف و تبديل مجازات، موارد مطروحه را به طور دقیق بررسی می‌کنند و حتی اگر پیشنهاد عفو مربوط به مرتکبان جرایم ذکرشده در این ماده باشند، پس از انجام استفتای لازم، نتیجه را اعلام می‌کند. زیرا در برخی موارد به تشخیص رییس‌کل دادگستری استان ممکن است احراز شود که فرد محکوم، اهل شرارت نبوده یا در شرایطی خاص و به دلیل اغفال، مرتکب جرم شده باشد. در چنین مواردی، با توجه به اختیار اعطاشده به رییس‌کل دادگستری استان از سوی رییس قوه قضاییه، موارد استثنا به طور مستمر و مستدل به رییس قوه قضاییه پیشنهاد داده خواهد شد. اما به طور کلی باید گفت جرایمی که دارای کمترین تاثیرگذاری از لحاظ امنیتی در جامعه هستند، در کمیسیون مورد بررسی قرار می‌گیرند.برای بررسی پیشنهاد عفو یا تخفیف مجازات در مورد مرتکبان برخی جرایم، استعلام‌های لازم از سایر دستگاه‌ها صورت می‌گیرد. در چنین مواردی، سوابق کیفری و سوءپیشینه افراد استعلام می‌شود ولی در خصوص برخی جرایم امنیتی که نیازمند بررسی وضع فعلی محکومان است، مورد از پلیس امنیت و وزارت اطلاعات استعلام خواهد شد. به طورقطع اعطای عفو آثار و برکات بسیاری برای زندانیان به همراه خواهد داشت. به طور مثال عفو فرصتی برای زندانیان فراهم می‌کند تا بتوانند به اصلاح اشتباه‌های خود بپردازند. عفو فرصتی نیز برای افراد فریب‌خورده خواهد بود تا بتوانند متنبه شوند و به جامعه بازگردند و علاوه بر آن، دردها و رنج‌های تحمیلی به خانواده‌های آنان که به دلیل محبوس بودن یکی از اعضای خانواده به آن دچار شده بودند، التیام یابد. سیاست دین مبین اسلام نیز این است که با وجود اینکه از حقوق عامه و خاصه افراد نمی‌گذرد، اما اگر جرمی اتفاق افتاد که شاکی خصوصی نداشت و فرد مرتکب نیز متنبه شده بود، درهای جامعه به روی او باز است و او می‌تواند به زندگی عادی در اجتماع بازگردد.
منبع:hemayat.net/