سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

راهكارهاي بهبود رژیم زندان‌هادر گفت‌وگوی «حمایت» با يك حقوقدان بررسی شد؛
راهكارهاي بهبود رژیم زندان‌ها
    

گروه حقوقی - زندان يكي از پركاربردترين انواع مجازات‌ها است به طوری که افراط در استفاده از اين نوع مجازات باعث شده است كه كارايي آن زير سوال برود و در كشور نهضتي براي زندان‌زدايي به وجود بيايد؛ اما بديهي است كه امكان حذف اين مجازات به كلي از نظام قضايي هیچ کشوری وجود ندارد و استفاده از آن در برخي از جرايم غيرقابل اجتناب خواهد بود.

بنابراين موضوع ديگري كه بايد در كنار زندان‌زدايي مورد توجه باشد بهبود رژيم زندان‌هاست. كشورهاي مختلف در اين خصوص تجربيات مفيدي داشته‌اند كه استفاده و بومي‌كردن آنها مي‌تواند بخشي از برنامه‌هاي ما براي بهبود نظام زندان‌ها یا همان ارتقای نظام زندانبانی باشد. در گفت‌وگو با دكتر عليرضا درويش، حقوقدان و عضو هيات علمي دانشگاه، به بررسي اين موضوع پرداخته‌ايم. وي آموزش عمومی و حرفه‌ای، تامین سلامت و بهداشت، گروه‌بندی زندانیان، اقدامات و تدابیر انضباطی و صدور حکم محکومیت نامعین کار زندانیان را از راهكارهايي
مي‌داند كه در بهبود و اصلاح رژيم زندان‌ها بايد مورد استفاده قرار گيرد.

منظور از اصلاح رژيم زندان‌ها چيست و دايره اين موضوع چه مباحثي را در برمی‌گیرد؟
مساله اصلاح رژیم زندان‌ها و بهبود حال زندانیان، از اواخر قرن 18 میلادی همراه مورد توجه جامعه‌شناسان و حقوقدانان بوده است. بکاریای ایتالیایی با نوشتن کتاب جرايم و مجازات‌ها در سال 1764، به لزوم تعدیل مجازات‌ها اشاره كرده است؛ همچنین پس از تشکیل سازمان ملل متحد در قرن بیستم، مساله ازدیاد جرايم در دنیای متمدن و لزوم پیشگیری از ارتکاب جرم، مورد توجه مسئولان این سازمان قرار گرفت.
در این دسته از اصلاحات علاوه بر تأدیب و تهذیب زندانی باید ایجاد نظم در زندگی اجتماعی محکوم‌علیه آزاد شده نیز مورد توجه قرار گیرد که ایجاد زندان‌های آموزشی برای بزهکاران نوجوان یا تأسیس سرویس اجتماعی در زندان‌ها می‌تواند نمونه‌هایی از این امر باشد.
روش‌های نوین اعمال مجازات‌ها در رژيم نوين زندان‌ها به چه ترتيب است؟
تحول حاصله در رژیم اجرای مجازات‌ها ایجاب می‌کند که ارزش انسانی زندانیان مورد توجه مسئولان قرار گیرد، این مساله مورد توجه کمیته دفاع اجتماعی سازمان ملل متحد نیز قرار گرفته است.
برابر اصلاحات به عمل آمده در رژیم زندان‌ها، به منظور هماهنگ کردن محکومان با زندگی اجتماعی و از بین بردن موجبات سقوط مجدد آنان، اقداماتی در زمینه تعدیل مجازات‌ها و آموزش عمومی به عمل آمده است که در سیاست‌های نوین جنایی در سطح بین‌المللی و داخلی بسیار حائز اهمیت و راه‌گشا بوده است.
از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: آموزش عمومی و حرفه‌ای، تامین سلامتی و بهداشت، گروه‌بندی زندانیان، اقدامات و تدابیر انضباطی و صدور حکم محکومیت نامعین کار زندانیان.

آموزش عمومی و حرفه‌ای چگونه مي‌تواند به منظور هماهنگ کردن محکومین با زندگی اجتماعی مورد استفاده قرار گيرد؟
با توجه به بی‌سوادی و یا کم‌سوادی اکثر مجرمان و محکومان در غالب کشورها، مسئولان اداره زندان‌ها سعی می‌کنند که سطح دانش این‌گونه زندانیان در دوران اقامت در زندان بالابرود و به بی‌سوادان آموزش کافی بدهند. قابل ذکر است که زندان‌های مجهز برخی کشورها، ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی عالیه از طریق مکاتبه، برای تمامی محکومان امکان‌پذیر است.

تامین سلامتی و بهداشت چگونه مي‌تواند در هماهنگ كردن محكومان با زندگي اجتماعي كمك كند؟
در این مورد می‌توان به تامین بهداشت، امنیت کار، بهبود کیفیت غذا، توجه به نظافت لباس، ورزش، معالجه زندانیان بیمار، تاسیس بیمارستان در زندان و نظایر آنها اشاره کرد که امروزه بر اثر توصیه سازمان ملل متحد، اکثر کشورهای جهان متمدن به این مسائل گردن نهادند.
یا از سوی دیگر حفظ تماس و ارتباط با خانواده برای اینکه روحیه زندانی غیراجتماعی نشود یا تنظیم زندگی انفرادی محکومان در زندان به نحوی که فرد زندانی بتواند محیط سلول خود را با ذوق و سلیقه خود تزئین کند یا استفاده از کتابخانه زندان برای بالابردن سطح آگاهی و رعایت آزادی عمل زندانیان می‌تواند بسیار مؤثر و راهگشا باشد.

منظور شما از گروه‌بندی زندانیان چيست و اين امر چه تاثيري در اصلاح آنها دارد؟
گروه‌های مختلف زندانیان باید در ساختمان‌های جداگانه، یا در قسمت‌های مجزا از یکدیگر در یک محوطه، بر حسب جنس، سن، سابقه کیفری به تفکیک نگهداری شوند. به طور مثال:
- زندان زنان و مردان باید کاملا از یکدیگر مجزا باشد.
- بازداشت‌شدگان موقت، همواره باید جدا از محکومان نگهداری شوند.
- اطفال بزهکار باید در کانون‌های مخصوص اصلاح و تربیت اطفال نگهداری شوند.

اقدامات و تدابیر انضباطی چگونه مي‌تواند در بازپروري زندانيان مفيد باشد؟
حفظ نظم در زندان در باب مراقبت از زندانیان امری اجتناب‌ناپذیر است، به طور مثال هیچ زندانی در باب تنبیه انضباطي نباید به کار اجباری گمارده شود، در این راستا تصمیمات شورای انضباطي زندان بسیار مؤثر و حائز اهمیت است.
از سوی دیگر در سیاست‌های جنایی نوین تدابیر انضباطي غالبا در چهارچوب آیین‌نامه تدوین و اعمال می‌شود که از آن قبیل می‌توان به:
الف- جرم انگاری اعمال خلاف نظم زندان
ب- نوع و میزان تنبیه (مجازات) برای اعمال جرم انگاری شده
ج- ذکر مقام صلاحیت‌دار در ما نحن فیه اشاره کرد
در این راستا اقداماتی همچون تنبیه خود سرانه زندانیان، اعمال دو مجازات برای یک خطا، اعمال کیفرهای غیرانسانی همانند غل و زنجیرکردن زندانیان یا انداختن وی به سلول‌های انفرادی، یا ممانعت از ویزیت دوره‌ای پزشک عملی فاقد وجاهت قانونی و محکوم به رد است.

کار زندانیان در سيستم مطلوب زندان به چه ترتيب است و چه نقشي در بازگشت زنداني به جامعه ايفا مي‌كند؟
زندانیان باید قبل از شروع به کار دارای تائیدیه سلامت جسمانی از ناحیه پزشک زندان باشند و عمل فیزیکی آنها در غالب کار باید با ویژگی‌های جسمانی و روانی آنها متناسب باشد.
در همین راستا نیز تعداد ساعات کار زندانیان در روز و هفته باید مطابق با قانون کار و آیین‌نامه‌های داخلی زندان باشد و در آن یک روز تعطیل و ساعات فراغت نیز گنجانده شده باشد.

سيستم صدور حکم محکومیت نامعین چيست و در نظام‌هاي پيشرفته زندان به چه ترتيب است؟
تشکیلات سازمان ملل متحد، برای آنکه بتواند نقش حساس خود را در زمینه پیشگیری از جرم و اصلاح مجرمان به خوبی ایفا كند سیستم صدور حکم محکومیت به مدت نامعین را مورد تحلیل قرار داده است.
این سیستم که یکی از نتایج شخصی کردن مجازات‌هاست به طور وسیعی در آمریکای شمالی و قسمتی از اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم دارای ویژگی‌های است که عبارت است از:
1- در دادنامه صادره، مدت زمان توقف در زندان قید می‌شود.
2- یکی از شرایط مرخص شدن از زندان قبل از موقع مقرر، گرفتن نمراتی است که به منظور پیشرفت زندانیان از طرف اولیاي زندانیان یا مراقبان داده می‌شود.
3- مدیر و مسئول زندان حق دارند بنا به تشخیص خود، زندانی را به طور آزمایشی یا قطعی از زندان مرخص كند.
منبع:http://www.hemayat.net/news/hoghughi6.htm
 روزنامه حمایت