سایت حقوقی محمد حسنی

 

 

اساسنامه موسسه حقوقی عدل فردوسی

شماره ثبت : 27794

ارائه كليه خدمات حقوقی و به عنوان مشاوره حقوقی و انجام كليه امور وکالت در مراجع قضایی -اداری - مالی - ثبتی - دادگاه‌های خانواده - شهرداریها و کمیسیون های آن به ویژه کمیسیون ماده پنج -دادگاه های عمومي و انقلاب و مراجع مربوط به تعزیرات حکومتی- مراجع مالیاتی و کمیسیون های آن - هیئت هاي تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی ودیوان عدالت اداری- همچنین ارائه كليه خدمات حقوقی شامل مشاوره وهمچنين انجام كليه امور وکالت از طرف خارجیان در مراجع داخلی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و موازین حقوقی بین الملل و انجام امور داوری اعم از داخل و بین المللی

 
 
 
 

درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی عدل فردوسی با قبول کلیه دعاوی دادگستری از جمله کیفری ، حقوقی ، خانواده ، امور شهرداری ها ، دیوان عدالت اداری ، ثبتی ، ملکی و سایر دعاوی دادگستری درخدمت هموطنان عزیز می باشد.

وب سایت موسسه : ferdose.ir

جرایم اطفال و نوجوانان در لایحه آیین دادرسی کیفری

در گفت‌وگوی «حمایت» با دکتر مهابادی، حقوقدان بررسی شد؛
جرایم اطفال و نوجوانان در لایحه آیین دادرسی کیفری
گروه قضایی- یکی از نوآوری‌های لایحه جدید آیین دادرسی کیفری پیش بینی مقرره‌هایی درباره تحقیقات مقدماتی جرایم اطفال و نوجوانان است. لایحه جدید تحقیقات مقدماتی جرایم افراد بین 15 تا 18 سال را بر عهده دادسرای ویژه نوجوانان گذاشته است. در گفت‌وگو با دکتر «علی‌اصغر مهابادی»، حقوقدان و عضو هیأت علمی دانشگاه به بررسی زوایای حقوقی این موضوع می‌پردازیم.
 
توجه ویژه قانون‌گذار به جرایم کودکان و نوجوانان
عضو هیأت علمی دانشگاه با بیان اینکه لایحه جدید آیین دادرسی کیفری نوآوری‌های فراوانی دارد، بیان می‌کند: قانون‌گذار در این لایحه مقررات و اصولی برای رسیدگی به جرایم اطفال و حدود مسئولیت کیفری آنان پیش‌بینی کرده است که همگی با نگاهی اصلاحی می‌خواهند شرایط مناسبی را برای دوباره اجتماعی شدن کودکان و نوجوانان فراهم کنند که این کار نشان دهنده توجه ویژه قانون‌گذار به جرایم اطفال و نوجوانان است. 
وی در مورد اهمیت تحقیقات مقدماتی جرایم اطفال و نوجوانان بیان می‌کند: در ارزیابی کلی در مورد لایحه جدید می‌توان ادعا کرد که خلأ وجود یک قانون منسجم و جامع در مورد روند اعلام، کشف و تعقیب جرم، تحقیقات مقدماتی، قواعد آمره صلاحیت مراجع قضایی، رسیدگی، صدور رای و اجرای حکم در مورد اطفال و نوجوانان کاملا مشهود بود، از این رو با عنایت در کلیت لایحه جدید نوعی نوآوری در حوزه تدوین قانون به چشم می‌خورد که وجود تحقیقات مقدماتی جرایم نوجوانان نشان از همین توجه قانون‌گذار دارد.
 
تأکید بر ایجاد دادسرای ویژه نوجوانان
این حقوقدان با بیان اینکه ایجاد دادسرای ویژه نوجوانان از نوآوری‌های لایحه جدید آیین دادرسی کیفری است بیان می‌کند: مطابق ماده 25 این لایحه به تشخيص رییس قوه قضاییه، دادسراهاي تخصصي از قبيل دادسراي جرایم اطفال و نوجوانان زير نظر دادسراي شهرستان تشكيل مي‌شود. وی ادامه می‌دهد: صرف نظر از اختلاف عقایدی که در خصوص سن مسئولیت کیفری و تعریف طفل وجود دارد، مطابق تبصره یک ماده 304 لایحه جدید آیین دادرسی کیفری، طفل کسی است که به حد بلوغ شرعی نرسیده است. سن بلوغ شرعی در کشور برای دختر 9 سال و برای پسر 15 سال تمام قمری است اما رسیدگی به جرایم اشخاص بالغ کمتر از 18 سال مانند افراد نابالغ در دادگاه اطفال صورت می‌گیرد. به گفته این وکیل دادگستری مطابق ماده 285 لایحه جدید آیین دادرسی کیفری در کنار دادگاه اطفال و نوجوانان و در محل آن، شعبه‌اي از دادسراي عمومي با عنوان دادسراي ويژه نوجوانان به سرپرستي يكي از معاونان دادستان و با حضور يك يا چند بازپرس، تشكيل مي‌شود. تحقيقات مقدماتي جرایم افراد 15 تا 18 سال، به جز جرایم موضوع مواد (306) و (340) اين لایحه كه به‌طور مستقيم از سوي دادگاه صورت مي‌گيرد، در اين دادسرا به عمل مي‌آيد. 
 
جرایمی مستثنا از رسیدگی در دادسرا 
این عضو هیأت علمی دانشگاه بیان می‌کند: منظور از جرایم استثنا شده در مواد 306 و 340 لایحه جدید یکی این است که مطابق تبصره یک ماده 306 تحقيقات مقدماتي تمامي جرایم افراد زير 15 سال به‌طور مستقيم در دادگاه اطفال و نوجوانان رسیدگی می‌شود و این دادگاه تمام وظايفي را که طبق قانون بر عهده ضابطان دادگستري و دادسراست انجام مي‌دهد. بنابراین، دادسرا نمی‌تواند تحقیقات مقدماتی جرایم افراد زیر 15 سال را انجام دهد و جرایم این قشر به صورت مستقیم در دادگاه اطفال رسیدگی می‌شود. وی ادامه می‌دهد: مورد دوم اینکه مطابق ماده 340 لایحه جدید آیین دادرسی کیفری جرایم تعزيري درجه هفت و هشت اطفال به‌طور مستقيم در دادگاه مطرح می‌شود و در این موارد نیز نیازی به تحقیقات مقدماتی در دادسرا نیست. بنابراین در اين مورد پرونده به‌طور مستقيم در دادگاه مطرح ميشود و دادگاه پس از انجام تحقيقات به این ترتيب اقدام مي‌كند که چنانچه دادگاه خود را صالح به رسيدگي نداند، قرار عدم‌صلاحيت صادر می‌کند و اگر مورد را از موارد منع يا موقوفي تعقيب بداند، حسب مورد، اتخاذ تصميم می‌کند در غير این صورت چنانچه اصحاب دعوا حاضر باشند و درخواست مهلت نكنند، دادگاه با تشكيل جلسه رسمي، مبادرت به رسيدگي مي‌كند. در صورتي كه اصحاب دعوا حاضر نباشند يا براي تدارك دفاع يا تقديم دادخواست ضرر و زيان، درخواست مهلت كنند، دادگاه با اخذ تأمين متناسب از متهم، وقت رسيدگي را تعيين و مراتب را به اصحاب دعوا و ساير اشخاصي كه بايد در دادگاه حاضر شوند، ابلاغ می‌کند.
 
رسیدگی به جرایم کودکان بالاتر از 18 سال
مهابادی اضافه می‌کند: یکی از نکات لایحه جدید این است که هرگاه در حين رسيدگي سن متهم از 18 سال تمام تجاوز کند، رسيدگي به اتهام وي مطابق اين قانون در دادگاه اطفال و نوجوانان ادامه مي‌يابد. چنانچه قبل از شروع به رسيدگي سن متهم از 18 سال تمام تجاوز كند، رسيدگي به اتهام وي حسب مورد در دادگاه‌ كيفري صالح صورت مي‌گيرد. در اين صورت متهم از تمامی امتيازاتي كه در دادگاه اطفال و نوجوانان اعمال مي‌شود، بهره‌مند مي‌شود. این لایحه بر این نکته تاکید می‌کند که در هر صورت محکومان بالای 18 سال در بخش نگهداری جوانان که در کانون اصلاح و تربیت ایجاد می‌شود، نگهداری می‌شوند.
 
وظایف ضابطان دادگستری
وی ادامه می‌دهد: در جرایم مشهود، هرگاه مرتكب، طفل يا نوجوان باشد، ضابطان دادگستري مكلفند نسبت به حفظ آلات، ادوات، آثار، علایم و دلايل جرم اقدام کنند، اما اجازه تحقيقات مقدماتي از طفل يا نوجوان را ندارند و در صورت دستگيري وي، موظفند متهم را حسب مورد، فوري به دادسرا يا دادگاه اطفال و نوجوانان تحويل دهند. انقضای وقت اداري و نيز ايام تعطيل مانع از رجوع به دادسرا يا دادگاه اطفال و نوجوانان نيست.
 
الزامی بودن تشکیل پرونده شخصیت در جرایم تعزیری درجه پنج و شش
وی می‌افزاید: پرونده شخصیت به معنای مجموعه اطلاعات شخصی و خانوادگی مجرمان است که در دستگاه قضایی تشکیل می‌شود و هدف آن دستیابی به اهداف مجازات‌ها و به علاوه فردی کردن (تطبیق اعمال مجازات بر شخصیت فرد) است. با توجه به ماده 286 لایحه آیین دادرسی کیفری جدید قانون‌گذار به صورت صریح لزوم تشکیل پرونده شخصیت را پذیرفته است. اما باید در نظر داشت که تشکیل پرونده شخصیت در جرایم تعزيري درجه پنج و شش الزامی بوده و در این موارد تشکیل پرونده شخصيت در مورد اطفال و نوجوانان توسط دادسرا يا دادگاه اطفال و نوجوانان صورت می‌گیرد. مطابق ماده 287 لایحه آیین دادرسی کیفری در جريان تحقيقات مقدماتي، مرجع قضایی حسب مورد، اطفال و نوجوانان موضوع اين قانون را به والدين، اوليا يا سرپرست قانوني يا در صورت فقدان يا در دسترس نبودن يا امتناع از پذيرش آنان، به هر شخص حقيقي يا حقوقي كه مصلحت بداند، مي‌سپارد و این اشخاص ملزم هستند هرگاه حضور طفل يا نوجوان لازم باشد او را به مرجع قضایی معرفي کنند. مهابادی ادامه می‌دهد: البته در همین ماده، استثنایی نیز در نظر گرفته شده است مبنی بر اینکه در صورتی که نیاز به حضور افراد پانزده تا هجده سال باشد آنان شخصا ملزم به معرفي خود به دادگاه هستند.
 
اخذ كفيل يا وثيقه از متهمان بالاي پانزده سال 
این حقوقدان در پایان خاطرنشان می‌کند: در مواردی که نیاز به اخذ وثیقه است قاضی فقط در موارد ضرورت می‌تواند اقدام به اخذ آن کند و در صورت عجز از معرفي كفيل يا ايداع وثيقه دادسرا يا دادگاه مي‌تواند قرار نگهداري موقت آنان را در کانون اصلاح و تربيت صادر کند.
منبع:http://hemayat.net/news/bar%201.htm
روزنامه حمایت